Trump ilyen, nagyokat mond, egy showman
Aki a szavakat elemezgeti, rosszul teszi, az embert kell megérteni, aki mondja.
Kína ellenez minden olyan kísérletet, amely területi, tengeri viták előtérbe helyezésére irányul, és fokozza a feszültséget – hangoztatta Ven Csia-pao kínai kormányfő Phnompenben, a Kelet-Ázsia csúcstalálkozón, ahol Barack Obama kijelentette, Washington nem kíván a szuverenitást érintő vitákba beleszólni.
Ven zárt ajtók mögötti keddi felszólalásáról és Barack Obama amerikai elnökkel tartott találkozójáról a szerdai kínai lapok számolnak be. Korábbi híradásokból tudni lehet, hogy különösen a Kínával vitában álló Fülöp-szigetek elnöke, Benigno Aquino szólított fel kemény szavakkal minden országot arra, hogy az ENSZ tengerjogi egyezményével összhangban „függetlenül méretüktől vagy haditengerészeti erejüktől” tartsák tiszteletben a tengerparttal rendelkező államok kizárólagos gazdasági övezetét.
Ven Csia-pao a dél-kínai-tengeri Huangjan szigetről, amely Peking és Manila között elhúzódó vitát, diplomáciai és tengeri konfliktust okozott, leszögezte: Kína területe szerves részének tekinti, s hazája lépései, amelyekkel a sziget feletti szuverenitását védelmezi, jogosak és szükségesek.
Ven hangsúlyozta, Kína szárazföldi és tengeri államként fontosnak tartja a békét és a stabilitást, és biztosítja a szabad hajózást és a biztonságot a térségben. A kormányfő arról is beszélt, hogy jó szomszédságra törekszik a környező országokkal. A kínai miniszterelnök külön is utalt arra a tíz évvel korábbi ASEAN és Kína által elfogadott magatartási kódexre (DOC), amelyben a felek egyetértettek abban, hogy a Dél-kínai-tengeri kérdést nem fogják „nemzetköziesíteni”. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy sikerül az új, részletesebb megállapodáshoz vezető tárgyalások feltételeit megteremteni.
Az Egyesült Államok nem foglal állást a vitákban címmel tudósít a China Daily című angol nyelvű napilap az Obama-Ven találkozóról. A kínai külügyi közleményre hivatkozó beszámoló szerint az amerikai elnök megerősítette, hogy Washington nem kíván a szuverenitást érintő és vitás területi kérdésekben bárkinek is az oldalára állni.
Obama kijelentette, az Egyesült Államok bízik abban, hogy a problémás regionális ügyeket békésen oldják meg. Az Egyesült Államok meggyőződése, hogy Kína békés felemelkedése és sikere fontos a világ biztonsága és virágzása szempontjából, s reméli, hogy az együttműködés eddigi csatornái a jövőben is működni fognak. Egyben javaslatot tett arra is, hogy a felek vázoljanak fel maguknak egy részletes „útitervet” a következő négy évre. Ven az Obamával tartott találkozóján aláhúzta a két ország „különös felelősségét”, és kijelentette, Kína a kommunikáció és az egyeztetések híve a nemzetközi és regionális kérdésekben, „különösen az ázsiai és csendes-óceáni térségben”.